Masaż z elementami SPA

Zarys specjalności Masaż z elementami SPA

Kierunek masaż z elementami SPA powstał zarówno z myślą o osobach, które nie miały wcześniej do czynienia z tą tematyką, lecz są nią zainteresowane i chcą zdobyć nowe kompetencje, jak również tych, które pracują już w branży medycznej, kosmetycznej lub sportowej, lecz chcą zwiększyć swą wiedzę i kwalifikacje.

Nasi uczniowie zdobywają obszerną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie masażu – poznają techniki, wskazania i przeciwwskazania do ich wykonywania oraz wpływ konkretnych zabiegów na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jest to dobry kierunek dla osób, które planują rozpocząć pracę w branży sportowej, medycznej lub wellness i chcą uzyskać usystematyzowaną wiedzę oraz nabyć konkretne umiejętności w renomowanej szkole policealnej.

Nauka w szkole Żak prowadzona jest w trybie zaocznym i trwa rok. Po jej ukończeniu absolwent otrzyma zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkoły Żak.

Czy istnieje idealny kandydat do tej pracy?

W tej profesji trzeba cenić kontakt z drugim człowiekiem – tym bardziej, że jest to kontakt fizyczny – oraz lubić wysiłek. Poza techniką przy zabiegach masażu używa się przecież siły – najlepiej więc, jeśli nie są Ci obce ćwiczenia i masz dobrą kondycję.

Wykonując masaż czy inne zabiegi np. w SPA, z reguły jesteś sam na sam z klientem, który może mieć ochotę nawiązać z Tobą kontakt, a nie tylko leżeć bez słowa. Dobrze więc, jeśli lubisz ludzi i jesteś ciekawy ich historii – a tych poznasz w swojej pracy całe mnóstwo!

Ogromne znaczenie mają także zdolności manualne. Nie jest to coś, co można po prostu wyćwiczyć, z tym się rodzimy. W masażu bardzo ważne jest „czucie dotykiem” ciała pacjenta – jeśli więc od zawsze miałeś wyostrzony ten zmysł, masz predyspozycje do tej pracy. Nie znaczy to oczywiście, że wzrokowcy czy słuchowcy sobie nie poradzą! Warto jednak wiedzieć, kto już na początku ma przewagę!

Poza powyższymi, równie ważna jest chęć niesienia pomocy drugiej osobie. W zabiegach nie chodzi przecież wyłącznie o relaks i przyjemność klienta – często ich celem będzie poprawienie stanu jego zdrowia. W tej pracy trzeba mieć wielkie serce i dobrze życzyć ludziom. Dodaj do tego wiedzę, umiejętności i doświadczenie, a Twoja pomoc będzie nieoceniona.

Jakie umiejętności zdobędziesz w szkole Żak?

Podczas rocznej nauki poznasz anatomię i fizjologię człowieka oraz zgłębisz teoretyczne podstawy masażu klasycznego, jak i wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania. Ważnym elementem będzie także warsztat kompetencji społecznych oraz wprowadzenie do psychologii człowieka. Twoja przyszła praca polegać będzie na bliskiej relacji z ludźmi, a powyższe przedmioty pomogą Ci profesjonalnie i empatycznie komunikować się z drugą osobą.

Poznasz etykę zawodu i elementy BHP niezbędne w tej pracy ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa wykonywania masażu – to absolutna podstawa, ponieważ nieumiejętnym masażem można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jako przyszły profesjonalista musisz także umieć przeprowadzić wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, by zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia konkretnych zabiegów. Niezbędna jest także znajomość wpływu masażu na organizm człowieka. Wszystkie te kwestie poznasz, ucząc się w szkole Żak.

Nie zabraknie także zajęć z technik masażu i nauki o ich oddziaływaniu na pacjenta oraz specjalistycznych ćwiczeń, podczas których nauczysz się masażu poszczególnych części ciała oraz masażu całościowego.

Czy kierunek Masaż z elementami SPA to droga dla mnie?

Nie jest to łatwa praca. Wbrew pozorom masaż nie polega na głaskaniu – przeciwnie, jeśli robisz to za delikatnie, łaskoczesz klienta, a nie o to chodzi. By dobrze rozmasować obolałe lub napięte mięśnie, trzeba użyć siły i samemu się trochę zmęczyć – nie wszystkim więc może podobać się ta profesja.

Zdecydowanym plusem tej pracy jest to, że możesz poznać ciekawych ludzi oraz zdobyć wiedzę i umiejętności, które przydadzą Ci się w wielu sytuacjach – nie tylko zawodowych. Przede wszystkim znajomość anatomii i fizjologii – dobrze jest znać możliwości i ograniczenia ludzkiego ciała.

Jeśli poważnie myślisz o samodzielnej pracy, powinieneś mieć prawo jazdy i dysponować samochodem – trudno wyobrazić sobie transport stołu do masażu komunikacją miejską. Warto również znać język obcy, dzięki któremu będziesz mógł pracować za granicą lub przyjmować obcojęzycznych klientów w Polsce. Sprawdź ofertę kursów językowych w szkołach Żak i dowiedz się więcej.

Dlaczego warto wybrać kierunek masaż z elementami SPA?

To ciekawy, zyskujący na popularności zawód, który pozwala realizować się ludziom czującym potrzebę niesienia pomocy. Mimo iż nie wykonujesz zabiegów ratujących życie, Twoja praca sprawi, że jakość życia Twoich klientów i pacjentów ulegnie znacznej poprawie, a jak wiadomo, profilaktyka jest bardzo istotna. Ta praca to także dobra okazja, by spotkać wielu ciekawych ludzi i też dać im się poznać jako profesjonalista, następnie zostać poleconym dalej i dzięki temu zarabiać dobre pieniądze. To także praca, w której nie ma mowy o nudzie – każdy człowiek jest inny, do każdego należy więc podchodzić indywidualnie. Co za tym idzie, ciągle się rozwijasz i uczysz nowych rzeczy oraz „obsługi” klientów. Ta profesja to świetny wybór dla tych, którzy obawiają się stagnacji zawodowej.

Masaż z elementami SPA a technik masażysta

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma kierunkami jest czas ich trwania – nauka masażu z elementami SPA trwa rok, technik masażysta to z kolei dwa lata nauki. Ten drugi kierunek daje też uprawnienia do wykonywania zawodu, czyli de facto zawód rozpoznawalny w Unii Europejskiej. Pierwszy kierunek oferuje Ci ogólną wiedzę z dziedziny masażu i wellness, podczas gdy na drugim więcej uwagi poświęcisz zagadnieniom medycznym, jak np. fizjoterapia czy pierwsza pomoc. Będąc świadomym powyższych różnic, możesz zdecydować, w którą stronę chcesz pokierować swoją karierę.

Perspektywy pracy i dalszego rozwoju?

Specjalistów po kierunku masaż z elementami SPA zatrudniają kliniki, kluby fitness oraz ośrodki SPA. Zapotrzebowanie na wysokiej klasy pracowników jest także w salonach odnowy biologicznej, sanatoriach oraz oczywiście salonach masażu.

Ciekawie wygląda też perspektywa własnej działalności gospodarczej. Ludzie przykładają coraz większą wagę do swego zdrowia – zaczynają bardziej o nie dbać i inwestują w profilaktykę. Co więcej nasze społeczeństwo się bogaci, możemy więc nie tylko pozwolić sobie na dobre jedzenie czy kosmetyki, ale także na masaże i różne zabiegi SPA. Działając samodzielnie, możesz zdobyć wielu stałych klientów i zarabiać zdecydowanie lepiej niż pracując u kogoś – dużo jednak zależeć będzie od Twojej wiedzy i doświadczenia. O to pierwsze zadbamy w szkołach Żak, zdobywanie drugiego będzie Twoim zadaniem.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku masaż z elementami SPA trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje i mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie swoich klientów.