Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz – kim jest i co robi?

To osoba, która w oparciu o swą wiedzę, umiejętności i talent dba, by mieszkania jej klientów były eleganckie i stylowe, ale także ergonomiczne. W końcu dom nie służy do siedzenia w miejscu, trzeba się po nim swobodnie poruszać, a elementy wystroju nie mogą tego utrudniać.

Czasy się zmieniły – dziś nie wystarczy już meblościanka w salonie i dywan na podłodze. W naszym społeczeństwie coraz większą wagę przykłada się do wystroju wnętrza, w którym mieszkamy. Także w dobie rozkwitu rynku nieruchomości i powstawania tysięcy identycznych mieszkań ludzie chcą nadać swojemu lokum indywidualny styl. Dekorator wnętrz potrafi odkryć i wyeksponować w każdym mieszkaniu „to coś”.

Dobry dekorator wnętrz wyróżnia się ponadprzeciętnym zmysłem estetycznym, wyobraźnią i wyczuciem korespondujących ze sobą kolorów i odcieni – to istota tego zawodu. Wiedza i umiejętności pozwalają z kolei funkcjonalnie zaaranżować mieszkanie i sprowadzić artystyczne koncepcje „na ziemię”. Czasem trzeba też wykazać się sprytem… może się bowiem okazać, że mieszkanie ma pewne wady powstałe jeszcze na etapie projektu – trzeba więc umiejętnie ukryć niedoskonałości lub odwrócić od nich uwagę.

Praca dekoratora wnętrz polega na zaplanowaniu i wprowadzeniu zmian na powierzchni całego domu czy mieszkania lub też metamorfozy jednego pomieszczenia. Wiele zależy od potrzeb i funduszy klienta. Profesjonalny dekorator wnętrz potrafi myśleć o mieszkaniu kompleksowo i dba, by wszystkie pomieszczenia tworzyły harmonijną całość. Ma także dużą wiedzę o różnych materiałach używanych do dekoracji wnętrz – zna ich właściwości i wie, które powinno się ze sobą łączyć, a których nie należy.

Kto będzie świetnym dekoratorem wnętrz?

Jeśli z wypiekami na twarzy oglądasz programy wnętrzarskie, jesteś pełen podziwu dla ekspertów przeprowadzających metamorfozy mieszkań i domów lub przeciwnie – jesteś przekonany, że zrobiłbyś to lepiej! – jest bardzo prawdopodobne, że będziesz doskonałym dekoratorem wnętrz. Także jeżeli twój zmysł estetyczny jest ponadprzeciętnie rozwinięty, razi cię widok niefortunnego zestawienia kolorów mebli lub ścian w mieszkaniu przyjaciół i najchętniej przearanżowałbyś takie wnętrze – z pewnością sprawdzisz się w tym zawodzie!

Co najmniej tak samo ważna jak wystrój jest ergonomia – dekorator powinien umieć doradzić klientom odpowiednie umiejscowienie mebli i innych sprzętów, by mogli oni bez przeszkód – dosłownie i w przenośni – poruszać się po domu. Bardzo ważne jest oko do detali, bowiem to one stanowią niekiedy różnicę między wnętrzem wyglądającym poprawnie, a tym budzącym przyjemne odczucia i zachęcającym do spędzania w nim czasu.

Zakres obowiązków dekoratora wnętrz wykracza poza sprawianie, że mieszkanie wygląda ładnie, choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. Jeśli jesteś gotów zgłębiać wiedzę z wielu dziedzin, ciągle się rozwijać, czytać literaturę fachową i na bieżąco śledzić trendy – ten zawód jest dla Ciebie.

Czego nauczysz się na kierunku Dekorator wnętrz w szkole Żak?

W zawodzie dekoratora wnętrz bardzo ważne są zmysł estetyczny i zdolności plastyczne, a podczas rocznej nauki w szkole Żak zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pozwolą ci z powodzeniem realizować się w opisywanej profesji.

Podstawy psychologii – także psychologii biznesu – z elementami treningu interpersonalnego pomogą ci asertywnie i skutecznie komunikować się z klientami i przekonywać ich do swoich pomysłów. Każdy z nas ma inny charakter i z każdym trochę inaczej trzeba rozmawiać. Z kolei dzięki wprowadzeniu do materiałoznawstwa poznasz rodzaje tkanin i innych materiałów dekoracyjnych, a wykładowcy szkoły Żak zdradzą ci swoje triki dekoratorskie. Poznasz też metodyki pracy dekoratora wnętrz.

Kompetentny dekorator musi wiedzieć, skąd czerpać inspiracje i posiadać wiedzę z pokrewnych dziedzin. Podczas nauki dowiesz się wiele o historii sztuki i architektury XX wieku. Dużo czasu poświęcisz także na warsztat projektowy, by w praktyce zastosować zdobytą wiedzę, zyskać wprawę i kompetencje. Zgłębisz też zagadnienia związane z projektowaniem i ergonomią wnętrz mieszkalnych. Nie zabraknie tematu bezpieczeństwa wykonywanych zadań, a poza tym zdobędziesz wiedzę dotyczącą projektowania kuchni i łazienki – najbardziej wymagających pomieszczeń w każdym domu.

Wady i zalety pracy w charakterze dekoratora wnętrz

Jak w każdym zawodzie, w pracy dekoratora wnętrz są plusy i minusy. Największą zaletą tej pracy jest to, że możesz pomagać swoim klientom lepiej mieszkać, a więc lepiej żyć. Istotne jest także to, że jako osoba kreatywna, cały czas będziesz robić coś nowego i spełniać się artystycznie, zamiast siedzieć od rana do wieczora przy biurku.

Na początku kariery będziesz jednak musiał wypracować swoją markę na lokalnym rynku i zdobyć doświadczenie. Można więc powiedzieć, że przede wszystkim trzeba mieć pasję i trochę cierpliwości, dzięki którym zbudujesz swoją pozycję.

Jeśli znajdziesz zatrudnienie w firmie lub biurze projektowym, prawdopodobnie będziesz pracować w standardowych godzinach. Z kolei jako freelancer będziesz mieć nienormowany czas pracy, a na spotkania prawdopodobnie będziesz jeździć wieczorami, gdy twoi klienci wrócą do domu.

Perspektywy pracy

Dekorator wnętrz może pracować w biurach projektowych, firmach budowlanych, pracowniach designerskich lub prowadzić własne biuro czy świadczyć usługi consultingowe jako „wolny strzelec”. Wybór miejsca pracy zależy od twojego usposobienia i innych uwarunkowań, ale zawsze polega na jednym: zmienianiu wystroju mieszkań na lepsze. Dużo lepsze!

Co jeszcze możesz robić jako dekorator wnętrz? Założyć fanpage lub vloga, na którym dzielić się będziesz wskazówkami i pomysłami z kolegami po fachu lub ludźmi chcącymi zmienić coś w wystroju swoich domów. Nie da się ukryć, że można w ten sposób dodatkowo zarobić, a co najważniejsze – budować swoją prywatną markę kompetentnego człowieka, który kocha swoją pracę. Kto wie, może za kilka lat będziesz nawet mieć własny program w telewizji?

Zarobki

Trudno jest dokładnie oszacować zarobki dekoratora wnętrz, bowiem wiele zależy od tego, czy jest on zatrudniony na umowę o pracę, czy też działa jako freelancer. Znane są jednak pewne liczby, które mogą dać ci ogólny pogląd na pensje w tym zawodzie. Mediana wynagrodzeń wynosi nieco powyżej 2 500 złotych brutto. Oznacza to, że zarobki wahają się od mniej niż 1 800 do więcej niż 3 400 złotych brutto.

Dodajmy, że nawet pracując na etacie możesz zarabiać prywatnie – twoje zarobki będą więc wyższe. Zależeć będą one jednak od twojego doświadczenia i miejsca zamieszkania. Przykładowo w dużych miastach jest więcej klientów i częściej będą oni korzystać z usług dekoratora wnętrz. Dobra wiadomość jest taka, że kryzys się skończył, a Polakom coraz bardziej zależy, by ich mieszkania były pięknie urządzone, przytulne i funkcjonalne.

Dekorator wnętrz a florysta

Choć specjalnością florysty są kwiaty, to może on także realizować ją we wnętrzach! Piękny bukiet czy roślina doniczkowa dodaje pomieszczeniu życia i dodatkowego uroku. Można więc powiedzieć, że dekorator wnętrz wraz z florystą mogą stworzyć zgrany, uzupełniający się duet.

Dlaczego warto zostać dekoratorem wnętrz?

Dla osób o artystycznym usposobieniu ta praca to szansa na realizację i utrwalenie swoich pomysłów. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego niż świadomość, że dzięki twojemu wyczuciu smaku i fachowej wiedzy klient mieszka w doskonale urządzonym, funkcjonalnie rozplanowanym i po prostu pięknym domu? Poza wzbudzaniem zachwytu i uznania, twoja praca realnie wpłynie na komfort życia mieszkańców urządzonego przez ciebie lokum – w końcu każdy potrzebuje miejsca, w którym zrelaksuje się po całym dniu pracy, i do którego chętnie wróci. Wszyscy szukamy swojej oazy harmonii i spokoju – dzięki tobie możemy się nią cieszyć.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku dekorator wnętrz trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.