Instruktor odnowy biologicznej

Charakterystyka zawodu instruktor odnowy biologicznej

Instruktor odnowy biologicznej to specjalista, który potrafi za pomocą zróżnicowanych zabiegów poprawić samopoczucie i stan zdrowia swojego klienta. Odnowa biologiczna polega na różnego rodzaju terapiach – zarówno manualnych, jak też z użyciem specjalistycznych urządzeń. Profesjonalny instruktor odnowy biologicznej potrafi dopasować odpowiednie aktywności i zabiegi do stanu zdrowia oraz potrzeb konkretnej osoby. Instruktor ma wiedzę nie tylko na temat ćwiczeń, ale także diety i profilaktyki zdrowotnej, a w swojej pracy używa i sprawnie posługuje się sprzętem m.in. do elektrolecznictwa, magnetoterapii oraz terapii ultradźwiękami.

Odnowa biologiczna? Co to takiego?

Te słowa kojarzą się przede wszystkim ze sportem wyczynowym i zabiegami, którym poddają się piłkarze, sprinterzy czy kolarze, by wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i maksymalnie wykorzystać potencjał swojego organizmu. Od pewnego czasu jednak odnowa biologiczna nie jest zarezerwowana dla zawodowców – jest to coraz bardziej popularny element życia zwykłych ludzi uprawiających sport. Nawet osoby hobbistycznie biegające, jeżdżące na rowerze czy ćwiczące na siłowni poddają się zabiegom odnowy biologicznej – nie od dziś w końcu wiadomo, że regeneracja to podstawa, a jej brak potrafi zniweczyć efekty nawet najlepszego treningu!

Odnowa biologiczna służy również – a niekiedy przede wszystkim – upiększaniu ciała i poprawie samopoczucia. Masaż czy hydroterapia mają bowiem zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale i ducha. Co ciekawe, z odnowy biologicznej – mowa tu o zabiegach dla przyjemności, a nie wynikających z obowiązków sportowca – korzystają nie tylko kobiety, choć powszechnie panuje taka opinia. O ile z masażu wyszczuplającego czy antycellulitowego rzeczywiście korzystają panie, mężczyźni równie chętnie kąpią się w solance albo poddają hydroterapii – np. udając się na masaż biczami wodnymi.

Ciekawym przykładem zyskującego w ostatnich latach na popularności zabiegu odnowy biologicznej jest kriokomora – czyli małe pomieszczenie, do którego wchodzimy na 1–3 minuty. Dlaczego tak krótko? W temperaturze dochodzącej do -120 stopni Celsjusza trudno byłoby wytrzymać dłużej! Terapia zimnem ma jednak dobry wpływ na nasze ciało – przede wszystkim stawy. To świetna wiadomość dla wszystkich cierpiących na reumatyzm i będących w trakcie rehabilitacji po urazach ortopedycznych. Poza tym bardzo niska temperatura zmniejsza odczuwanie bólu, a także ujędrnia skórę i ją odmładza!

Kto sprawdzi się w zawodzie instruktora odnowy biologicznej?

Praca instruktora odnowy biologicznej to przede wszystkim spędzanie czasu z ludźmi – niezbędne jest więc serdeczne podejście do drugiego człowieka i miłe usposobienie. Przez większość czasu będziesz w bliskim kontakcie z klientem, musisz więc sprawić, by czuł się on komfortowo. Jeśli jesteś osobą, z którą miło się przebywa i rozmawia, będzie to twoja przewaga.

Nie bez znaczenia jest również spostrzegawczość – w tej profesji będziesz często pracować ze skórą klienta, a dzięki uważności w porę zareagujesz, gdy zobaczysz niepokojące objawy, np. przebarwienia. Czujny instruktor odnowy biologicznej skieruje klienta na konsultację dermatologiczną i być może uratuje mu zdrowie, a nawet życie.

W odnowie biologicznej używa się najróżniejszego sprzętu, dlatego ważne jest byś interesował się tego typu urządzeniami i był z nimi na bieżąco. Technologia rozwija się szybko, trzeba więc trzymać rękę na pulsie, by nie zostać w tyle.

Czego nauczysz się w szkołach Żak?

Poznasz wybrane zagadnienia z anatomii człowieka, a także budowę i funkcje skóry ludzkiej oraz charakterystykę najczęstszych chorób dermatologicznych. Zapoznasz się także z dermatologiczno-kosmetycznymi podstawami odnowy biologicznej, nauczysz się dbać o najwyższe standardy higieny pracy w salonie usługowym oraz dowiesz się, jak organizować i zarządzać gabinetem kosmetycznym. Zaznajomisz się z narzędziami i surowcami stosowanymi w kosmetyce oraz nauczysz się wykonywać zabiegi kosmetyczne i regeneracyjne. Poznasz również podstawy psychologii, które bardzo pomogą ci w codziennej pracy z klientami.

Nauka na tym kierunku trwa rok. Po jej ukończeniu otrzymujesz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak.

Plusy i minusy pracy instruktora odnowy biologicznej

Odnowa biologiczna zyskuje na popularności, a wraz z bogaceniem się społeczeństw, ludzie zaczynają coraz bardziej dbać o swoje zdrowie i urodę. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, że stać nas na zabiegi – rośnie również nasza świadomość tego, że dbając o ciało poprawiamy jakość naszego życia. To dobra wiadomość dla osób pracujących w branży wellness – tu nie będzie problemów z zatrudnieniem.

Co więcej, zdobywając kwalifikacje w Polsce możesz bez problemu szukać pracy za granicą. Musisz oczywiście znać język obcy w stopniu komunikatywnym – jeśli więc czujesz, że miałbyś problem z porozumieniem się, sprawdź ofertę naszych kursów językowych.

Są także pewne przeciwwskazania do podjęcia tej pracy. To np. choroby skóry czy niedowłady – w wielu zabiegach, np. masażach, niezbędna jest bowiem pełna sprawność rąk i wyostrzony zmysł dotyku.

Praca i perspektywy rozwoju

Instruktorzy odnowy biologicznej znajdują zatrudnienie w wyspecjalizowanych gabinetach odnowy biologicznej, ale i w klubach fitness, ośrodkach SPA czy salonach kosmetycznych. Pracują oni także w ośrodkach sportu i rekreacji oraz siłowniach, gdzie pomagają klientom zregenerować się i nabrać nowej energii po męczącym treningu.

Gdy ukończysz już roczną naukę na kierunku Instruktor odnowy biologicznej i poczujesz, że obrałeś dobrą drogę, możesz poczuć potrzebę zdobycia dodatkowej wiedzy i poszerzenia kompetencji. W szkołach Żak możesz uczyć się na pokrewnych kierunkach, nabywać nowe umiejętności i zwiększać swoje szanse na rynku pracy! Oferujemy ci kilka opcji: technik masażysta, masaż z elementami SPA, technik usług kosmetycznych czy trener personalny z elementami fitness. A może zechcesz ukończyć kurs dietetyki i odchudzania?

Jedną z możliwości, które będziesz mieć po zdobyciu kwalifikacji instruktora odnowy biologicznej będzie rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i otworzenie gabinetu. Oczywiście najlepiej jest najpierw popracować u kogoś i zdobyć doświadczenie, by rozpocząć przygodę z własnym biznesem bez większych problemów.

Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę kariery?

To ciekawa profesja z perspektywą stałej pracy i niezłych zarobków. Co więcej, zabiegów odnowy biologicznej jest wiele, a każdy klient ma inne upodobania – nie musisz się więc martwić, że całymi dniami będziesz robić to samo i szybko się znudzisz. W tym zawodzie ci to nie grozi! Będziesz pracować z ludźmi – poznasz więc wiele ciekawych osób, a jeśli będziesz dobry w tym, co robisz, zbudujesz sobie bazę klientów, którzy z pewnością pójdą za tobą, gdy postanowisz kiedyś otworzyć własny gabinet.